Tehnoloģijas. Internets datu apmaiņai

Internetu arī Latvijā izmanto vairāk nekā 80% no iedzīvotājiem, kas ir ļoti augsts rezultāts. Līdz ar to ir saprotams, ka tas ir ļoti noderīgs un pieejams. Protams, tas neattiecas uz visiem iedzīvotājiem, tomēr interneta izmantošana noteikti turpina palielināties.

Internets pēc būtības ir savstarpēji saslēgta datortīklu sistēma – бързи заеми, kas ir pieejama katram, kurš vēlas to izmantot. Lieliska priekšrocība ir tā, ka katram ir iespēja veiksmīgi izmantot internetu. Šajā tīklā ir iespējams veikt dažādas lietas, tajā skaitā datu apmaiņu kā skaitā var būt dažādi dokumenti, e-pasts, tērzēšanas sistēmas, informācijas apmaiņa dažādos sociālajos tīklos u.c. 21. gadsimtā strauji palielinās arī interneta izmantošanas iespējas izklaidei, piemēram, lai skatītos filmas internetā nevis dotos uz tuvāko kinoteātri. Tas ir ļoti izdevīgi sevišķi tiem, kuru pilsētā nav neviens kinozāles, bet ir iespēja izmantot internetu. To izmantot ir daudz parocīgāk nekā televizoru, jo katrs lietotājs var pats izvēlēties, ko tieši tas vēlas skatīties. Tāpat ir iespējams izvairīties arī no reklāmām, kuras lielākā daļa cilvēku uzskata par kaitinošām.

Turpina papildināties arī interneta brīvpiekļuves tīklu skaits. Līdz ar to internetu ir iespējams izmantot lidostās, kafejnīcās u.c. Līdz ar to ir iespējams iegūt nepieciešamo informāciju vai datus un arī veikt apmaiņu ar to. Daudzās situācijās tas ir ļoti svarīgi un pat var ievērojami uzlabot dienu un dažādus plānus. Līdz ar to ir plašas iespējas vienā ierīcē, piemēram, datorā, apvienot dažādus risinājumus, lai nevajadzētu izmantot, piemēram, klades, piezīmju lapas, kalkulatorus u.c. Modernās tehnoloģijas, tajā skaitā internets, spēj ieekonomēt vietu, kā arī padarīt to izmantošanu daudz patīkamāku. Līdz ar to nevajadzētu būt problēmu arī izmantot internetu, lai veiksmīgi atrastu atbildes uz dažādiem jautājumiem un veiktu personiskus pierakstus. Katram pašam gan ir jāpārliecinās par to, lai savienojums būtu privāts un nerastos citas problēmas. Dati var tikt nozagti un izmantoti nelikumīgos nolūkos. Parasti ar interneta starpniecību neģēļi cenšas izkrāpt maksājumu kartes datus. Pēc tam tie var veikt dažādus iepirkumus internetā un bieži vien ir grūti izsekot un notvert pārkāpējus. Neviena banka nav pilnībā aizsargāta pret to, jo paši lietotāji ir atbildīgi par saviem datiem un kādas interneta vietnes tie apmeklē. Hakeri kļūst aizvien populārāki un izmanto aizvien jaunus veidus, līdz ar to interneta lietotājiem потребителски заем ir pamats būt uztrauktiem par saviem datiem.

Bez interneta datu apmaiņa ir daudz grūtāka un prasa vairāk laika. Grāmatas u.c. izziņas avoti nav tik parocīgi, lai tos pārskatītu. Tajos nav iespējams meklēt konkrētus vārdus, frāzes u.c. Tas ir tikai viens aspekts, kas nav tik labs. Ir arī citi iemesli, kāpēc tieši interneta pieejamība dažādiem datiem un informācijai ir svarīga. Tāpat arī paši cilvēki var vairāk uzzināt, piemēram, par kāda uzņēmuma darbību. Sevišķi svarīgi tas ir investoriem, kuri vienmēr ir motivēti uz ļoti ātru, bet pārdomātu darbību. Tāpat ir arī neskaitāmas citas lietas, kas ir neatņemama interneta sastāvdaļa. Tā lietotāji noteikti turpinās atklāt jaunus risinājumus informācijas apmaiņai.

8 pazīmes, kuras liecina par to, ka dators ātri salūzīs

Mēs visi zinām, ka datori, agrāk vai vēlāk salūzt, bet ikviens no mums, līdz pēdējam brīdim cer, ka tas nenotiks. Ja dators ir sācis niķoties, daudz vienkāršāk to ir restartēt un cerēt, ka atkal viss darbosies un nebūs nekādu problēmu.

Bet tad, pēkšņi notiek kaut kas nopietns un turpināt strādāt ar datoru, vairs nav iespējams. Jums ļoti paveiksies, ja salūzīs tikai “bleķi” un jūs nebūsiet neko pazaudējis no svarīgiem datiem, viss kā vienmēr notiek visnepiemērotākajā un visnegaidītākajā brīdī.

Bet, lielākajā vairumā gadījumu, dators nesalūzt pēkšņi, par tā iziešanu no ierindas, mums jau ir ziņojuši noteikti signāli, uz kuriem būtu vajadzējis reaģēt ar pienācīgu cieņu, it īpaši, ja tie atkārtojas.

Cietais disks ir sācis skaļāk un lēnāk strādāt

Cietais disks (HDD) – tā ir mehāniska ierīce un šobrīd nepaceļas jautājums, tas salūzīs vai nē. Jautājums ir, kad salūzīs? Daudzi no mums vecos, cietos diskus nomaina jau ilgu laiku pirms tam, kad tie būtu spējīgi salūzt, bet daudziem, šie diski darbojas gadu desmitiem ilgi un viss ir kārtībā.

Bet, diemžēl, tas tomēr notiek, HDD iziešana no ierindas, nav tas briesmīgākais, kas var notikt ar datoru. Jūs varat pazaudēt, smagā darbā iegūtos materiālus, fotogrāfijas, bet tos ir iespējams atjaunot. Te nav īpaša iemesla uztraukties.

Pazīmes, kura liecina par to, ka var salūzt cietais disks ir: diska griešanās ir kļuvusi manāmi skaļāka un tas ir sācis strādāt daudz lēnāk, jūs nevarat palaist jums vajadzīgās programmas, visu laiku notiek kļūdas ar failiem.

Viss ir sācis strādāt daudz lēnāk

Sistēma Microsoft Windows ir iekārtota tā, ka visu laiku tiek piesārņota. Jo vairāk programmu ir uzstādīts, jo lēnāk strādā sistēma. Pat ja mēs ar laiki no tām programmām atbrīvojamies, “atkritumi “paliek tik un tā. Ar laiku tas atsaucas un dators sāk strādāt daudz lēnāk, kad viss kļūst pavisam slikti – sistēmu pārinstalē. Tā ir normāla situācija.

Viss ir citādāk, ja nekas nemainās, un viss strādā daudz lēnāk. Var mēģināt, ar zināmām, metodēm palielināt sistēmu darbību, bet ja nekas nesanāk, tad ir iespējams, ka dators ir pārkarsis, vai ar to ir noticis vēl kaut kas, daudz nopietnāks.

Artefakti uz monitora ekrāna

Ja uz ekrāna sāk parādīties kaut kas nesaprotams, tas liecina, ka kaut kas nav kārtībā ar videokarti. Artefakti biežāk ir satopami spēļu laikā, tas arī ir slikti. Šajā gadījumā vajag iztīrīt videokartes ventilatoru no putekļiem, jāapskatās arī, vai tas vispār vēl darbojas. Ja ventilators joprojām griežas slikti, tad to vajag nomainīt, citādāk video čips pārkārsīs un pārdegs. Nopietnākos gadījumos vajadzēs remontu vai videokartes maiņu.

Skaļi strādā ventilatori

Ir datori, kuri strādā klusi un ir datori, kuri strādā skaļi. Ja jums dators ir sen, jūs jau noteikti esat pieradis pie tā trokšņa. Bet, ja jūs pamanāt, ka troksnis ir pamatīgi palielinājies, tas ir nopietns signāls, ka kaut kas nav kārtībā. Tas nozīmē, ka detaļas ir pārkarsušas ir var iziet no ierindas. Iesakām, uzreiz nomainīt ventilatoru, tāpēc, ka tīrīšana palīdzēs tikai uz īsu brīdi.

Skaņas signāli, kuri dzirdami ieslēdzot datoru

Ja ieslēdzot, dators ir sācis “pīkstēt”, kaut gan pirms tam tā nekad nav darījis, tad tam ir jāpievērš uzmanība. Ir iespējams, ka nākamajā reizē, jums vispār neizdosies to iedarbināt.

Dators “uzkaras uz līdzenas vietas”

Ir ļoti slikti, ja dators sāk “uzkārties uz līdzenas vietas”, piemēram, ja tam nav lielas slodzes, ja tu vienkārši sēdi internetā un lasi – un pēkšņi viss ir apstājies! Palīdzēs tikai restartēšana vai arī dators būs jāizrauj no kontakta, lai pēc tam varētu ieslēgties. Te, vainīga varētu būt mātes plate vai arī citas detaļas.

Dators pats restartējas

Tas ir tas pats, ja dators, bez īpašas slodzes pats izdomā restartēties. Tas liecina par to, ka ir problēmas ar detaļām. Diez vai jums izdosies atrisināt problēmu, neizjaucot sistēmas bloku. Pie šīs problēmas var attiecināt arī to, ka dators pats, patvaļīgi izslēdzas. Ja parādās šādas problēmas, tad visticamāk, ka ir bojāta operatīvā atmiņa, mātes plate vai barošanas bloks.

Kļūdas žurnālā Windows 7/8

Ja parādās kļūdas, tad tas ir pirmais zvans, kurš liecina, ka ar datoru nav kaut kas kārtībā.

Kā izvēlēties jaunu portatīvo datoru?

Veikalos ir pieejams ļoti plašs portatīvo datoru piedāvājums un cilvēks bez īpašām zināšanām par šāda veida tehniku noteikti varētu apjukt. Patiesībā viennozīmīgi pateikt, kādu datoru vajadzētu pirkt, nemaz īsti nevar. Viss ir atkarīgs no tā, kādiem mērķiem šis dators tiks izmantots un kādā summā jūs vēlaties iekļauties, bet ir daži svarīgi parametri, kurus vajadzētu izvērtēt un kuri daudz ko var pateikt priekšā par to, cik labi dators kalpos.
Svarīgākais elements, lai dators darbotos ātri ir procesors. Tieši tam ir jāpievērš vislielākā uzmanība. Tas gan nenozīmē, ka obligāti jāmeklē procesors ar vislabākajiem rādītājiem, bet, lai būtu pārliecināts, ka dators darbosies pienācīgi, vajag meklēt procesoru, kuram ir vismaz 1.8 GHz takts frekvence, 2 kodoli un 2MB kešatmiņa. Personīgajai lietošanai, šādi parametri ir pilnīgi pietiekoši. Augstāki parametri ir jāmeklē tad, ja dators būs paredzēts intensīvai videospēļu spēlēšanai vai darbam ar apjomīgām datubāzēm.

Nākamā lieta, kam jāievērš būtiska uzmanība ir operatīvā atmiņa jeb RAM. Tas ir nepieciešams, lai no cietā diska vai SSD varētu ielasīt operētājsistēmu un lietotās programmas ātrākā vietā. Personīgajai lietošanai ir nepieciešami vismaz 4 GB RAM. Dators, kuram būs mazāka operatīvā atmiņa visticamāk darbosies ļoti lēni. Mūsdienās gan datorus ar mazāku RAM atrast būs sarežģīti. Daudziem datoriem jau ir 8 GB vai 16 GB RAM. 8 GB noteikti būs vajadzīgi tad, ja nepieciešams uzglabāt daudz failu vai lietot programmu. Vēl noteikti vajadzētu izvēlēties datoru, kuram ir brīvo spraudņu skaits ir vismaz viens, lai šo RAM varētu pilnvērtīgi izmantot.

Ļoti būtiska ir arī datora operētājsistēma. Vispirms ir jāskatās, vai tā ir uzinstalēts uz datora, vai tas ir jādara pašam. Uzinstalēt datoru nav nemaz tik vienkārši un ja tam nav uzinstalētas operētājsistēmas visticamāk būs jāmeklē profesionālis, kurš to izdarīs. Otrkārt, ja tā nav jau uzinstalēta, ir jāzina, vai operētājsistēma ir komplektā ar pašu datoru. Piemēram, Oficiālā Windows 10 oprētājsistēma izmaksā virs 100 EUR, tāpēc ir jāizvērtē, vai izdevīgāk nebūtu pirkt kādu citu datoru, kuram ir operētājsistēma.

Vēl noteikti jāizvērtē datora cietais disks. Portatīvajam datoram noteikti vajadzētu izvēlēties SSD, jo cietie diski tik mazos izmēros ir ļoti nekvalitatīvi. Jo lielāks būs cietā diska apgriezienu skaits, jo dators būs ātrāks, bet tas nozīmē arī, ka reizē tas būs skaļāks. Noteikti ir vajadzīgs vismaz 5 400 apgriezienu disks ar 120 GB. Labāk tomēr būtu izvēlēties datoru ar SSD, pat tad ja tā atmiņa ir 60 GB.

Pēc tam jādomā par baterijas izturību. Daudziem datora lietotājiem ļoti svarīgs nosacījums ir tas, lai dators darbotos arī bez strāvas padeves. Vienkāršākais variants ir izvērtēt baterijas šūnu skaitu. Parasti 4 šūnu akumulators pie vidējas noslodzes darbosies ap 3 stundām, bet 8 šūnu līdz pat 6 stundām. Vēl gan ir jāpievērš uzmanība ne vien konkrētiem baterijas parametriem, bet arī datora izmēram un ekrāna izšķirtspējai. Jo dators būs lielāks, jo ātrāk tas izlādēsies.

Tad vēl ļoti būtisks ir ekrāna izmērs un izšķirtspēja. Standarta portatīvā datora ekrāns ir 15, 6 collas. Šāda izmēra datori būs lētāki, nekā citu izmēru. Daudziem kompaktāki un labāki šķiet 13, 3 collu datori, bet tie noteikti būs dārgāki. Minētajam 15, 5 collu ekrānam, normāla izšķirtspēja ir 1 366 px reiz 768 px, mazākiem izmēriem, būs mazāka izšķirtspēja.

Mazāk nozīmīgs, tomēr joprojām būtisks faktors ir arī korpusa dizains un izturība. Pārsvarā viesim portatīvajiem datoriem korpuss ir veidots no plastmasas, taču labāks un izturīgāks variants ir alumīnijs. Ja plānojat datoru pasūtīt internetā, labāk vispirms sameklējiet to kādā veikalā, lai varētu apskatīties, kāds tas ir dzīvē. Attēlos bieži vien nevar novērtēt datora patieso izskatu.