Kā izvēlēties jaunu portatīvo datoru?

Veikalos ir pieejams ļoti plašs portatīvo datoru piedāvājums un cilvēks bez īpašām zināšanām par šāda veida tehniku noteikti varētu apjukt. Patiesībā viennozīmīgi pateikt, kādu datoru vajadzētu pirkt, nemaz īsti nevar. Viss ir atkarīgs no tā, kādiem mērķiem šis dators tiks izmantots un kādā summā jūs vēlaties iekļauties, bet ir daži svarīgi parametri, kurus vajadzētu izvērtēt un kuri daudz ko var pateikt priekšā par to, cik labi dators kalpos.
Svarīgākais elements, lai dators darbotos ātri ir procesors. Tieši tam ir jāpievērš vislielākā uzmanība. Tas gan nenozīmē, ka obligāti jāmeklē procesors ar vislabākajiem rādītājiem, bet, lai būtu pārliecināts, ka dators darbosies pienācīgi, vajag meklēt procesoru, kuram ir vismaz 1.8 GHz takts frekvence, 2 kodoli un 2MB kešatmiņa. Personīgajai lietošanai, šādi parametri ir pilnīgi pietiekoši. Augstāki parametri ir jāmeklē tad, ja dators būs paredzēts intensīvai videospēļu spēlēšanai vai darbam ar apjomīgām datubāzēm.

Nākamā lieta, kam jāievērš būtiska uzmanība ir operatīvā atmiņa jeb RAM. Tas ir nepieciešams, lai no cietā diska vai SSD varētu ielasīt operētājsistēmu un lietotās programmas ātrākā vietā. Personīgajai lietošanai ir nepieciešami vismaz 4 GB RAM. Dators, kuram būs mazāka operatīvā atmiņa visticamāk darbosies ļoti lēni. Mūsdienās gan datorus ar mazāku RAM atrast būs sarežģīti. Daudziem datoriem jau ir 8 GB vai 16 GB RAM. 8 GB noteikti būs vajadzīgi tad, ja nepieciešams uzglabāt daudz failu vai lietot programmu. Vēl noteikti vajadzētu izvēlēties datoru, kuram ir brīvo spraudņu skaits ir vismaz viens, lai šo RAM varētu pilnvērtīgi izmantot.

Ļoti būtiska ir arī datora operētājsistēma. Vispirms ir jāskatās, vai tā ir uzinstalēts uz datora, vai tas ir jādara pašam. Uzinstalēt datoru nav nemaz tik vienkārši un ja tam nav uzinstalētas operētājsistēmas visticamāk būs jāmeklē profesionālis, kurš to izdarīs. Otrkārt, ja tā nav jau uzinstalēta, ir jāzina, vai operētājsistēma ir komplektā ar pašu datoru. Piemēram, Oficiālā Windows 10 oprētājsistēma izmaksā virs 100 EUR, tāpēc ir jāizvērtē, vai izdevīgāk nebūtu pirkt kādu citu datoru, kuram ir operētājsistēma.

Vēl noteikti jāizvērtē datora cietais disks. Portatīvajam datoram noteikti vajadzētu izvēlēties SSD, jo cietie diski tik mazos izmēros ir ļoti nekvalitatīvi. Jo lielāks būs cietā diska apgriezienu skaits, jo dators būs ātrāks, bet tas nozīmē arī, ka reizē tas būs skaļāks. Noteikti ir vajadzīgs vismaz 5 400 apgriezienu disks ar 120 GB. Labāk tomēr būtu izvēlēties datoru ar SSD, pat tad ja tā atmiņa ir 60 GB.

Pēc tam jādomā par baterijas izturību. Daudziem datora lietotājiem ļoti svarīgs nosacījums ir tas, lai dators darbotos arī bez strāvas padeves. Vienkāršākais variants ir izvērtēt baterijas šūnu skaitu. Parasti 4 šūnu akumulators pie vidējas noslodzes darbosies ap 3 stundām, bet 8 šūnu līdz pat 6 stundām. Vēl gan ir jāpievērš uzmanība ne vien konkrētiem baterijas parametriem, bet arī datora izmēram un ekrāna izšķirtspējai. Jo dators būs lielāks, jo ātrāk tas izlādēsies.

Tad vēl ļoti būtisks ir ekrāna izmērs un izšķirtspēja. Standarta portatīvā datora ekrāns ir 15, 6 collas. Šāda izmēra datori būs lētāki, nekā citu izmēru. Daudziem kompaktāki un labāki šķiet 13, 3 collu datori, bet tie noteikti būs dārgāki. Minētajam 15, 5 collu ekrānam, normāla izšķirtspēja ir 1 366 px reiz 768 px, mazākiem izmēriem, būs mazāka izšķirtspēja.

Mazāk nozīmīgs, tomēr joprojām būtisks faktors ir arī korpusa dizains un izturība. Pārsvarā viesim portatīvajiem datoriem korpuss ir veidots no plastmasas, taču labāks un izturīgāks variants ir alumīnijs. Ja plānojat datoru pasūtīt internetā, labāk vispirms sameklējiet to kādā veikalā, lai varētu apskatīties, kāds tas ir dzīvē. Attēlos bieži vien nevar novērtēt datora patieso izskatu.