Kas ir mājas lapas – vienkāršs skaidrojums

21. gadsimts ir informācijas tehnoloģiju gadsimts. Katrās mājās ir dators, kurš ir pieslēgts Vispasaules interneta tīmeklim. Domāju, ka mēs varam droši teikt, ka lielākā daļa cilvēku, mūsdienās nav spējīga bez tā iztikt, vienalga, vai tas ir skolnieks, vai tas ir students, vai tas ir parastais strādnieks, vai prestižas augstskolas dekāns. Nerunāsim tikai par jauniem cilvēkiem, datora iemaņas ir jāapgūst arī vecāka gada gājuma cilvēkiem, jo lai turpinātu strādāt savā darba vietā, kurā viss tiek modernizēts, šīs prasmes ir vienkārši nepieciešamas, nemaz jau nerunājot par to, ka ar mazbērniem, kuri atrodas ārzemēs, ir ļoti viegli sazināties ar Skype palīdzību, te atkal ir vajadzīgas konkrētas prasmes un protams, ka arī dators vai viedtālrunis. Bet ar interneta palīdzību ir iespējams arī lasīt grāmatas, ziņas, spēlēt spēles, izmēģināt kādu jaunu recepti, piestrādāt. Mūsdienās, gandrīz vairs nav tādu vecmāmiņu, kādas bija pirms kādiem 30 gadiem – ar lakatiņu galvā un garos svārkos ģērbušās, tagad vecmāmiņas ir elegantas sievietes, kuras māk apieties ar datoru. Te mēs varam spriest gari un plaši, bet atbilde būs viena – katram no mums, dators un internets ir kļuvis, par mūsu ikdienas neatņemamu sastāvdaļu.

Mēs arī zinām to, ka internets sastāv no mājas lapām, kuras ir pieejamas kopējai lietošanai, bet kas ir mājas lapa un prieks kam tā ir vajadzīga, mēģināsim noskaidrot šajā raksta.

Vārdi, mājas lapa, vai arī kā to kādreiz sauc svešvārdā web saite (website), nozīmē – vārds “site” tulkojumā no angļu valodas ir vieta, tātad, tas apzīmē atrašanās vietu, pozīciju, bet vārds “web saite” (mājas lapa) ir cēlies no angļu valodas vārda web tīmeklis, tātad sanāk, ka tā ir vieta vispasaules tīmeklī, citiem vārdiem sakot – internetā.

Katrai mājas lapai ir sava adrese, tai ir savs saimnieks un tā var sastāvēt no vairākām lappusēm, kuras mēs redzam, kā vienu veselu. Katra, mājas lapas lappuse satur teksta dokumentu, kurā informācija var būt pasniegta teksta veidā vai arī grafiski attēlota, kā arī saturēt skaņas vai video failu. Vairākas, mājas lapas lappuses, kurām ir kopējs dizains, kurām ir viena tēma, veido vienu mājas lapu. Katrai mājas lapai ir savi mērķi un uzdevumi, kuri tiek realizēti, pateicoties interneta tehnoloģijām.

Informācija, kura atrodas mājas lapā ir pieejama bezgalīgai auditorijai, tā ir pieejama, visiem interneta lietotājiem, no jebkura zemeslodes punkta. Mājas lapas ir pieejamas daudzās valodās un tas ir reāls solis pretī pasaules sabiedrībai. Šajā brīdī, var rasties jautājums, kā lai sameklē vajadzīgo mājas lapu? Lai to saprastu, vajag zināt, ko nozīmē tādi jēdzieni kā domēns un hostings.

Ja internetu salīdzina ar lielām pilsētām, piemēram Rīgu un Daugavpili, kurās ir liels iedzīvotāju skaits, tad katram pilsētas iedzīvotājam ir sava adrese (mājas numurs, dzīvokļa numurs), tieši tāpat ir arī ar mājas lapu adresēm. Mājas lapu adresi sauc par domēnu. Lai aizietu pie drauga ciemos, mēs uzzinām viņa adresi, tieši tāpat ir arī internetā, lai nokļūtu vajadzīgajā mājas lapā, mums meklēšanas joslā, vajag uzrakstīt vajadzīgo adresi. Visā pasaulē neeksistē divu vienādu domēnu, katrs domēns ir individuāls. Lai mājas lapas fails būtu pieejams visiem interneta lietotajiem, tam jābūt saglabātam, datora, kuram ir pastāvīgs un ātrs savienojums ar internetu, cietajā diskā. Tādu datoru sauc par serveri vai par hostinga serveri. Hostings ir tehnisks laukums, kurš paredzēts mājas lapu izvietošanai, citiem vārdiem sakot – vieta, kur atrodas mājas lapas. Ja hostinga kompānija strādā ideāli, tad interneta lietotājiem ir nepārtraukta pieeja mājas lapām.

Pirmā mājas lapa tika izveidota 1991.gada augustā un tās autors ir britu zinātnieks Timotijs Džons Bernes. Mājas lapā bija aprakstītas tajā laikā jaunās tehnoloģijas World Wide Web. Šo mājas lapu uzskata arī par pasaulē pirmo katalogu.