Kādu operētājsistēmu izvēlēties?

Pērkot datoru, bieži vien viens no galvenajiem izvēles kritērijiem ir datora operētājsistēma, jo vairumā gadījumu tā nāk komplektā ar pašu datoru. Parasti izvēle tiek izdarīta par labu populārākajām un jaunākajām operētājsistēmām, kā, piemēram, Windows 10 vai Mac OS X, bet lēmumu nebūtu ieteicams balstīt tikai uz to cik operētājsistēma ir populāra. Lai varētu izvēlēties savām vajadzībām piemērotāko operētājsistēmu, ir jāpārzina to funkcijas un iespējas.

Operētājsistēma pēc definīcijas ir datora pamata programmu komplekss. Šī programmu kompleksa svarīgākās funkcijas ir nodrošināt datora aparatūras un programmatūras vispārēju kopdarbību, organizēt datu uzglabāšanu atmiņā, vadīt programmu izpildi un nodrošināt datora resursu racionālu izmantošanu. Vienkāršāk sakot, tas ir programmu kopums, kas nodrošina normālu datora darbību un izmantošanu. Piemērotas operētājsistēmas izvēle lielā mērā ir atkarīga no datora lietošanas mērķiem.

Pasaulē vispopulārākā operētājsistēma ir Microsoft Windows. Tā ir paredzēta personālajiem datoriem un serveriem. Šo operētājsistēmu 1985. gadā kompānija Microsoft. Tā bija vieglāk izmantojama un daudzējādā ziņā labāka, nekā līdz tam populārākā operētājsistēma, Apple Macintosh, tāpēc ātri vien kļuva par dominējošo operētājsistēmu. Windows ir vairākuzdevumu operētājsistēma. Tas nozīmē, ka tā nodrošina ikonu, dialoglodziņu, izvelkamo izvēlņu, peles izmantošanu utt. Windows operētājsistēmai ir vairākas versijas, kuras ir diezgan līdzīgas. Izvēloties jaunākās Windows operētājsistēmas versijas, varat būt drošs, ka uz tām darbosies visas programmas. Windows ir maksas operētājsistēma, bet tās cena ir atbilstoša programmatūras sniegtajām iespējām.

Mac OS ir kompānijas Apple radīta operētājsistēma. Pirmā Apple radītā operētājsistēma tika izlaista jau 1984. gadā, bet tā neguva tik lielu popularitāti kā Windows operētājsistēmas, galvenokārt tāpēc, ka pilnvērtīgi spēj darboties tikai uz šīs pašas kompānijas ražotajiem datoriem. Tā kā Apple datori ir dārgāki, nekā vairums citu ražotāju datori, Mac OS izmatošana arī ir dārkāka. Arī Mac OS, tāpat kā Windows ir vairākuzdevumu operētājsistēma un tai ir vairākas versijas. Mac OS operētājsistēma pēc izskata un lietošanas ievērojami atšķiras no Windows, tāpēc tiem, kas ikdienā strādā ar Windows operētājsistēmu, varētu būt problēmas ar Mac OS sistēmas lietošanu, bet funkcijas abām operētājsistēmām ir līdzvērtīgas.

Nākamā populārākā operētājsistēma ir Linux. Tā ir vairāklietotāju un daudzuzdevumu operētājsistēma. Atšķirībā no abām iepriekš minētajām operētājsistēmām, tā ir brīvprogrammatūra. Tas nozīmē, ka tā ir pieejama bez maksas arī tad, ja pērkot datoru tā jau nav uzstādīta. Par spīti tam, Linux tiek izmantota daudz retāk nekā Mac OS vai Windows. Lietošanas ziņā Linux ir diezgan sarežģīta un to izmantojot, var gadīties, ka ne visas vēlamās programmas būs pieejamas.

Pēdējā laikā arvien populārāka kļūst Google Chrome OS operētājsistēma. Latvijā gan tā tiek izmatota samērā reti. Šī programmatūra vairāk būs piemērota tiem, kuriem dators nepieciešams tikai interneta izmantošanai un citu vienkāršu funkciju veikšanai. Dators ar Google Chrome OS operētājsistēmu izmaksās mazāk, nekā ar Windows vai Mac OS, tāpēc, var izvērtēt arī šādu variantu.

Vēl pastāv tāds variants kā MS DOS. Principā tas nozīmē, ka datoram vispār nav operētājsistēmas. Šis variants derēs tad, ja vēlaties pats uzstādīt kādu operētājsistēmu pēc datora iegādes, tomēr ja pats vēlaties uzstādīt kādu no maksas operētājsistēmām, tas visticamāk izmaksās dārgāk nekā pirkt datoru ar jau uzprogrammētu operētājsistēmu.